Amikor kicsik a gyerekek, még egészen másként igénylik az altatást. Biztonságra, ölelésre, rendszerre vágynak. Egy mindig kiszámítható, de kellőképpen rugalmas rendszerre. Ha elég ügyesek vagyunk, és módunkban áll kialakítani és mindig következetesen betartani egy esti altatási szeánszot, akkor később nagyon könnyű dolgunk lesz. Ez a bizonyos szeánsz természetesen magában foglalja az esti fürdetést, vacsit, elköszönést a családtagoktól, visszavonulást a kis kuckóba, és a meghitt pillanatokat anyával, aki segít lenyugodni, ellazulni, álomba szenderülni. Már a fürdetés előtti vetkőztetésnél, végig lehet simogatni a kicsi babát. Nem kell feltétlenül profi masszázst csinálnunk, bár ez most nagyon divatos. A gyerekek leginkább az érintésünkre vágynak. Lehet kitalálni saját mondókákat is, de természetesen akkor sincs baj, ha a jól beváltakat használjuk. Itt van például az Áspis kerekes kezdetű, amely során a tenyereket simogatjuk. Ez a mondóka akár varázsszövegként is használható. Ha beteg a gyerek, vagy csak azért fáj valamije, mert pátyolgatásra vágyik, akkor is tökéletes. Kicsit sejtelmes hangon mondogassuk, és a szöveg végén, varázsmozdulattal kisöpörjük a kicsi tenyérből a betegséget.
Áspis, kerekes. Útifüves, leveles, Bíbola, bíbola. Paccs, paccs, paccs.
A fürdés előtti pelenkázón töltött pillanatok nagyon jók arra is, hogy egy kicsit áttornáztassuk a baba testét. Ehhez mindenképpen valamilyen ritmikus mondókát válasszunk. Kezdhetjük tapsoltatással, vagy ciróka-marókával, amikor a saját kezével simogatjuk az arcát, aztán a sajátunkat. Utána jöhetnek a lábak. Egy komplett kis bébi fitnesz estére. A lényeg, hogy mindig tartsuk a babával a szemkontaktust. Figyeljük, hogy mi az, ami jól esik neki, vagy ami kevésbé.
Tapsi, tapsi mamának, holnap meg a fiának.
...Vagy a babának, vagy akinek csak akarjuk, nyugodtan költsük át, formáljuk a saját ízlésünkre ezeket a kis mondókákat.
Círóka-maróka, mit főztél Katuska? Kevertem babocskát, sütöttem pampuskát. Ideraktam, odaraktam, utoljára jól bekaptam, hamm.
Egy, kettő, három, négy, te kis baba hová mégy. Nem megyek én messzire, csak a világ végire.
A baba helyett, a saját babánk nevét mondogassuk.
A fürdetésnél is nagyon hasznos, ha végig beszélünk a babához. Eleinte sok baba nem szereti a fürdést, esetleg sír is. Biztonságot ad nekik, ha az anyuka nyugodt, meleg hangját hallja. Akár énekelhetünk is ilyenkor. Legyen egy pancsolós dalunk, akár a Pancsoló kislány. Ez épp elég hosszú ahhoz, hogy meg tudjuk mosdatni a bébit.
Ha tiszta lett a baba, akkor lehet ágyba dugni. És jöhet az a dalcsokor, amit leginkább magunknak érdemes kialakítani.
Anyukának van egy kisbabája, haja göndör, tiszta a ruhája. Rebekának nevezik, nagyon, nagyon szeretik. Jó a baba el akar aludni, szemecskéjét lebírja már csukni. ringatja az anyuka, alszik már a babuka.
Csú, csú, csucsuka, édes, drága csucsuka. Csú, csú, csucsuli, édes, drága csucsuli.
Ezeknek a sorocskáknak a legfontosabb feladata az, hogy segítse a kötődést, hogy biztonságot adjon. Hívó szavak, amelyekkel bármikor megnyugtathatjuk a kicsit.
Lehet simogatós mondókát is bevetni.
Sűrű erdő, kopasz mező. Pillogója, szuszogója, tátogója, ez meg itt a csiklandója.
Van egy megzenésített vers is (vagyis több tucat), ami bekerülhet az esti showba:
Piros kendőt vettem, párnám alá tettem, így ért csodás álom, csak elfelejtettem. Hej, te piros kendő. Az álom veszendő. A megszegett szép szó, csak elfelejtendő.
A témához kapcsolódó bejegyzések:
Nemaltató
Délutáni szundi
Ágyból ágyba, avagy mindent az éjszakai költözködésről
Mit csináljak, ha éjjel kitakarózik a gyerek?
Szép álmokat!
Nem szeretnél lemaradni a legfrissebb hírekről? Figyeld a Facebook oldalunkat, vagy csatlakozz a Babamama.hu csacsogó csoportjához! Újabban a Google+ oldalon is megtalálsz már bennünket!
Forrás: Anyakanyar
Hozzászólások