Pelenkakiütés (Pelenkadermatitis)

Admin | 2014.02.17


Nem napjainkban felismert, vagy a jelenlegi csecsemőápolás hibáira visszavezethető betegség ez, amit mi sem bizonyít jobban, mint az, hogy 1905-ben Jacquet, egy francia gyermekorvos már leírta a bőrprobléma főbb tüneteit. Tőle származik a találó (pelenka dermatitisz) elnevezés is.



A pelenkakiütés formái



A pelenkakiütés sajnos egy olyan dolog, ami szinte minden kisbabát érint, és aminek megelőzéséről, illetve kezeléséről minden szülőnek tudnia kell. A babaápolás elengedhetetlen része, hogy tisztában legyünk vele, hogyan akadályozzuk meg e kellemetlen tüneteket. Vannak babák, akiknél a pelenkakiütés és a hólyagok szinte állandó jelleggel jelentkeznek, míg másoknál alig-alig fordulnak elő. A legtöbbször a baba bőrének érzékenysége határozza meg, hogy mennyire irritálja bőrét saját vizelete. Ha a pelenkakiütést sokáig nem kezeljük, az irritáció erősebbé válik és kis gennyel telt hólyagok alakulnak ki a baba bőrén. Tehát a hólyagosodás a pelenkakiütés súlyosabb formája tulajdonképpen.





Hol jelentkezik a pelenkakiütés?



A leginkább dörzsölésnek vagy párás melegnek kitett bőrfelületeken, így a combok belső felületein, a combredőkben, a popsin, a farvágás területén, a nemi szerveken egyaránt jelentkezhet a kipirosodás és a felázottság miatti bőrmeggyűrődés. Fiú és lány csecsemők egyaránt, közel azonos arányban érintettek a pelenkakiütésben.



A pelenkakiütést kiváltó okok



A baba bőre természetes védelmi vonallal rendelkezik. Az alábbiak azonban megbonthatják e vonalat és teret engedhetnek a pelenkakiütésnek: 




  • A baba popsiján sokáig megmaradó vizelet vagy széklet.


  • A pelenka okozta kidörzsölés vagy túlságosan erős tisztítás.


  • A pelenka, a törlőkendő vagy a szappan anyagaira adott allergikus reakció.


  • Élesztőgomba vagy baktérium okozta fertőzés.



Bár a pelenkakiütés gyakorlatilag bármikor jelentkezhet a babákon, mégis tipikusan 8-10 hónapos korban fordul elő. Nagyobb a valószínűsége akkor, amikor: 




  • A baba szilárdabb ételeket kezd enni. Egyesek szerint megváltozik a babák vizelete és széklete, és ennek a hatására is kialakulhat.


  • A babának hasmenése van. Ilyenkor a gyakoribb széklet és a hozzá kapcsolódó tisztítás jobban megviseli a bőrt.


  • Vagy a baba kap antibiotikumot, vagy a mamának kell szednie szoptatás alatt. Ilyenkor az antibiotikum elpusztítja a bőrt védő bektériumokat és teret enged az élesztőgomba okozta fertőzésnek. A baba száján is megjelenhet a gombás fertőzés (ez a szájpenész).



Hogyan lehet megelőzni?



A pelenkakiütést nem lehet minden esetben megelőzni, de van néhány dolog, amivel csökkenteni lehet az esélyét.






  • Az anyatej megvéd! Furcsa, de az anyatejes babáknál sokkal ritkábban fordul elő a pelenkakiütés, mint a tápszeres csecsemőknél. Az oka, hogy az előbbi csoport székletének baktériumflórája kedvezőbb, a ph-ja alacsonyabb, kevesebb enzimet tartalmaz.


  • Cseréld a baba pelenkáját rendszeresen és használj olyan pelenkát, aminek jó a nedvszívó képessége. A nedvesség a pelenkakiütés egyik fő okozója.


  • Tisztítsd meg a baba popsiját gyengéden, de alaposan minden pelenkacserénél.


  • Ne használj illatosított törlőkendőket, inkább maradj a jól bevált tiszta víznél.


  • Legyen a kicsi popsija teljesen száraz mielőtt tiszta pelenkát adsz rá. Rendszeresen próbáld meg pár órára pelenka nélkül hagyni a babát. Így a bőre lélegezhet és a pelenka nélküli mozgás elősegíti a motoros képességek kialakulását is.


  • Mindig használj valamilyen védőkrémet! Kenj egy vékony réteg popsikrémet a bőrre minden pelenkacserénél, így egy védőréteget képezel a baba popsija és a pelenka közé. (Ajánljuk figyelmedbe Popsikrém teszt című bejegyzésünket!)



Egyszerű otthoni gyógymódok



Válts másik pelenkára! Ha kisbaba bőre extra érzékeny, elképzelhető, hogy a pelenkakiütést maga a pelenka okozza, hiszen a pelenka vagy a műanyag nadrág nem engedi, hogy levegő jusson a baba bőréhez, így akadályozza a kiütés gyógyulását, és az irritáció egyre rosszabbodik. Érdemes olyan pelenkát választani, amit kifejezetten érzékeny bőrűeknek szánnak, és az extra védelem érdekében vékony krémréteggel vonnak be.



Ellenőrizd az öblítőt! A pelenkakiütés egy másik gyakori kiváltója a textilöblítő. Nem véletlen, hogy ma már kaphatunk sensitiv vagy kifejezetten babáknak kifejlesztett öblítőket. Ha babád bőre extra érzékeny, a legjobb, ha öblítő helyett ecetet használsz. Ha mindenképpen szeretnéd, hogy illatosak legyenek a ruhák, adj az ecethez egy pár csepp illóolajat! Fertőzések és kiütés ellen a legjobb fertőtlenítő a teafaolaj. (A témával kapcsolatban keresd Szilvási Kata mosási praktikáit!)



Egyéb otthoni gyógymódok:




  • Bőrirritáció kezelésére és a bőr regenerációjára igen hatékony az aloe vera és az olívaolaj.



  • A körömvirág javítja a keringést, tisztító hatású és elősegíti a gyógyulását. (Kenőcs készítése: két összmarék körömfüvet (szárát, virágját, levelét) összevá­gunk. Jó minőségű disznózsírból fél kilónyit úgy felmelegítünk, mintha hússzeletet akarnánk sütni. Ebbe a forró zsírba tesszük a felaprított körömvirágot, hagyjuk egy kicsit sercegni, megkeverjük és levesszük a tűzről. Lefedve egy napig állni hagyjuk az egészet. Másnap kicsit felmelegítjük és egy vászon kendőn átszűrjük egy előkészített, tiszta edénybe.)







Ezek tehát a legfontosabb, legegyszerűbb megelőzési és kezelési módok. Fontos azonban, hogy ne csak akkor alkalmazd őket, ha már megjelent a bőrirritáció, hanem folyamatosan, a problémák kialakulásának elkerülése érdekében, így babád mindig mosolygós és vidám lesz!



Kezelésre szolgáló hámosító készítmények



A következőkben felsorolt hatóanyagokat tartalmazó, recept nélkül kapható szereket minden pelenkázás alkalmával a tiszta bőrfelületre vékony rétegben ajánlott felvinni:




  • Cink-oxidos kenőcsök: A szárító, enyhe bőrösszehúzó és nedvességmegkötő cink-oxid hatóanyagot általában viszkózus, vízlepergető, zsíros jellegű kenőcs tartalmazzák.


  • (Dex)pantenol tartalmú kenőcsök, krémek: A hatóanyag (amit B5-provitaminként is emlegetnek) a bőrben pantoténsavvá alakul át, ami a sérült hámszövet újraképződését segíti elő.


  • A- és D-vitamint tartalmazó készítmények, amik a hámréteg regenerálódását segítik elő.


  • Az előbb említett hatóanyagok mellett a pelenkakiütés kezelésére alkalmas patikaszerek általában zsíros jellegű vivőanyagokat, így pl. fehér vagy sárga vazelint, paraffint, természetes eredetű olajokat (pl. csukamájolaj, napraforgóolaj), gyapjúviaszt tartalmaznak.



Fontos!



Ha esetleg a babán a pelenkakiütés súlyosabb formában jelentkezik (apró hólyagocskák, nedvedző sebek jelennek meg), amely 3-4 nap múlva sem enyhül, azonnal forduljon orvoshoz! Ilyenkor valószínűleg gombaölő krémet vagy púdert ír fel az orvos, vagy antibiotikumot javasol a pelenkával érintkező bőrfelület bakteriális fertőzésének a megszüntetése érdekében.



 



Ha még kevésbé tapasztalt anyuka vagy és szeretnél még többet megtudni a babák pelenkázásáról, ajánljuk figyelmedbe A pelenkázás rejtelmei illetve a Köldökcsonk ápolása című bejegyzéseinket, továbbá a Baba bőrének ápolásáról valamint a Természetes babaápolásról szóló cikkeinket! Vagy olvasd el Pelenka tesztPopsitörlő teszt és Popsikrém teszt című írásainkat!



Aggasztanak a piros foltok a baba bőrén? Olvasd el az Ekcémáról illetve a Melegkiütésről szóló cikkeinket is!



 



Forrás: Gabi, Bébik, Bepanthen, Egészségguru, VitaminszigetFisher-Price, Szülők lapja

Címkék:

Hozzászólások

Első szülés, négy gyerek - Négyesikrek születtek Debrecenben!

Első szülés, négy gyerek - Négyesikrek születtek Debrecenben!

A három lány és a kisfiú 1230 és 1750 gramm közötti súllyal született, valamennyien egészségesek.

Ha tehetetlennek érzed magad, mert nem érted, mit akar a pici babád, figyelj ezekre a jelekre. Segíteni fognak!

Ha tehetetlennek érzed magad, mert nem érted, mit akar a pici babád, figyelj ezekre a jelekre. Segíteni fognak!

A testbeszéd nagyon sokat elmond arról, hogy hogyan érzi magát a gyermek.

Ezzel a rettenetes üzenettel együtt találták a lépcsőn az újszülöttet

Ezzel a rettenetes üzenettel együtt találták a lépcsőn az újszülöttet

Ezzel az üzenettel együtt találták a lépcsőn az újszülöttet

Érkezik a K-vitamin utánpótlása

Érkezik a K-vitamin utánpótlása

Összesen 58 200 doboz várható a napokban

Kezdő szülők legnagyobb kérdése: hogyan kell a babát tartani?

Kezdő szülők legnagyobb kérdése: hogyan kell a babát tartani?

Banális problémának tűnik, mégis óriási aggodalmat okozhat, ha az első gyermeked születése után

A szervezeted számára a szoptatás extra igénybevétel

A szervezeted számára a szoptatás extra igénybevétel

Az élet minden szakaszában fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, de a szoptatás alatt pláne.

Ez a 10 dolog nélkülözhetetlen a kisbaba körül

Ez a 10 dolog nélkülözhetetlen a kisbaba körül

Mi az, amit mindenképp vegyünk meg neki?

Melba, Mogyoró, Bájron, és persze, hogy megjelentek a Deneriszek is

Melba, Mogyoró, Bájron, és persze, hogy megjelentek a Deneriszek is

2019-ben eddig ezek a keresztnevek váltak hivatalossá. Itt a lista a visszautasítottakról is. Hogy tetszenek?

Születésekor két hetet jósoltak az orvosok ennek a kisfiúnak, de ő rácáfolt!

Születésekor két hetet jósoltak az orvosok ennek a kisfiúnak, de ő rácáfolt!

Most töltötte be az ötödik életévét.

Különleges zenével fejleszthető a koraszülöttek agya!

Különleges zenével fejleszthető a koraszülöttek agya!

Újszülöttek számára írt zenével serkentik a koraszülöttek agyának fejlődését svájci kutatók, akik bizonyították, hogy jobban fejlődnek az ilyen zenét hallgató koraszülöttek neurális hálózatai, különösen az a hálózat, amely az érzékelésben és észlelésben játszik szerepet.