A kezdeményezés egyedülálló abban, hogy országos szintű, és minden elültetendő fa a megszületett gyermek nevére szóló táblával lenne ellátva, így a családok rendszeresen felkereshetik saját fájukat, és a gyermekek követhetik saját fájuk felcseperedését. A kezdeményezés szimbolikus elindításaként az ombudsman-helyettes a Hild téri játszótéren elültette a Jövő Nemzedékek Fáját.
A kezdeményezés célja a szülőhely iránti megbecsülés és a társadalmi összetartozás erősítése. A program kifejezné továbbá, hogy minden születő gyermek egyformán fontos a nemzet számára. További cél a fák, az erdő, a természetes környezet szeretetének elmélyítése és a hosszú távú gondolkodás terjesztése.
A Fák Nemzetünk Jövő Generációiért program a természettel harmóniában élő, nemzedékek közötti szolidaritás gondolata iránt nyitott társadalom kialakulását kívánja segíteni - mondta az ombudsman-helyettes.
Hozzátette, hogy a zöldterületek növelése nem csupán szimbolikus gesztus, hozzájárul az éghajlatváltozás hatásainak enyhítéséhez is. A fák javítják az ökológiai egyensúlyt, a településeken létrejövő parkok, zöld folyosók javítják a levegő minőségét és hozzájáruljanak a zajvédelemhez. A születendő gyermekek számát figyelembe véve évente mintegy százezer új facsemetét jelenthetne ez a program.
A 2015. évet a kezdeményezés népszerűsítésére, a támogatók, csatlakozni vágyók összefogására szánja az ombudsmani hivatal. A program az önkéntességen alapul, a szervezők várják a csatlakozni kívánó önkormányzatokat, civil szervezeteket és családokat.
Szabó Marcel minden családot arra buzdít, hogy kertjeikben ültessenek egy fát gyermekük születésekor. Az ombudsman-helyettes azt is kéri a csatlakozó magánszemélyektől, hogy az elültetett fákról osszanak meg egy fotót a Jövő Nemzedékek Fája baráti körének Facebook-csoportjával.
Az országos faültetési programba jelentkező önkormányzatok vállalnák az éves tavaszi faültetési és őszi fagondozó nap helyi megszervezését, terület és eszközök biztosítását az erdőgazdaságok által adományozott facsemeték közös elültetéséhez. A gyermekek nevével megjelölt fák ültetéséről az önkormányzat oklevelet állítana ki a családoknak, és erről nyilvántartást vezetne.
A programhoz nem csatlakozó, vagy hazai lakóhellyel nem rendelkező gyermekek számára a nemzeti parkokban hoznának létre úgynevezett gyermekligeteket - mondta Szabó Marcel.
Amennyiben a faültetési kezdeményezés kellő társadalmi visszhangot vált ki, a megismert vélemények és tapasztalatok alapján az ombudsman-helyettes 2015 nyarán jogszabályi kezdeményezéssel kíván élni annak érdekében, hogy a faültetési programot külön törvény szabályozza és annak anyagi hátterét elkülönült költségvetési támogatás biztosítsa 2016-tól.
A program megvalósulása esetén így minden Magyarországon vagy külföldön született magyar állampolgár születését egy névre szóló táblával megjelölt őshonos erdei vagy gyümölcsfacsemete elültetésével ünnepelhetné az ország. A program éves szinten minden költséggel együtt néhány százmillió forintos támogatást igényel - mondta Szabó Marcel.
Számos hasonló magyar és külföldi helyi kezdeményezés létezik már, például az ajkai Jövőnk Ligete, Zalában a Tündérkert - Mozgalom az őshonos gyümölcsfák megmentéséért, a Gemenci Erdőgazdaság támogatásával már több mint száz településen évek óta működik helyi szintű faültetési program, Walesben pedig Plant! elnevezéssel működik egy kormányzati program - a "plant" szó a walesi nyelvben ültetést és gyermeket egyaránt jelent -, melyet egy diáklány kezdeményezett parlamenti képviselőjénél.
Figyeld a Babamama.hu-t, illetve Facebook oldalunkat, vagy csatlakozz a Babamama.hu csacsogó csoportjához! Újabban a Google+ oldalon is megtalálsz már bennünket!
Forrás: pozitivnap.hu
Hozzászólások