A babaszoba, majd később a gyerekszoba berendezése nem tartozik a legegyszerűbb feladataink közé, ám kellő körültekintéssel igazi gyermekbirodalmat varázsolhatunk kicsinyeinknek. A helyzetet nehezíti, hogy egyszerre több funkciónak is meg kell a helyiségnek felelnie, így hely kell a játéknak, a pihenésnek, a tanulásnak, és mivel a gyerekek körül sok-sok holmi halmozódik fel, ezért a tárolásnak is.
A berendezés nehézsége tovább fokozódik, ha különböző nemű és lényegesen eltérő korú gyermekek számára kell ugyanazt a szobát berendeznünk, persze ez sem lehetetlen. Ebben az esetben azonban mielőtt belevágnánk a gyerekszoba kialakításába, vizsgáljuk meg egy esetleges külön szoba lehetőségét, mert így valószínűleg mindannyian jobban járunk a későbbiekben.
Előzze meg tervezés!
Mint minden helyiség kialakításának esetében előzze meg a tervezési fázis a tényleges munkálatokat. Próbáljuk előre megtervezni a bútorokat, azok helyét, az ágyak elrendezését, a színeket (talán ez az egyik legnehezebb feladat, összehangolni mindennek a színét, hogy végeredményként harmonikus megoldást kapjunk). Ha mindent lemértünk és megterveztünk (legalábbis úgy gondoljuk), akkor jöhet a megvalósítás szakasza, vágjunk bele!
Néhány szempont gyerekszoba kialakításához
A gyerekszoba színeit úgy válasszuk meg, hogy több évig is megfelelő legyen a gyermekünk számára. Ez nem egyszerű, hiszen más egy pici baba szobájának a színvilága, mint egy iskolába készülő kislányé. Próbáljunk meg semlegesebb színeket választani, mint például a halványzöld vagy a világos, pasztell sárga, ezek a színek több korosztálynak, és különböző nemű gyerekeknek is megfelelnek.
A gyerekszoba esetében fontos a vidámság, és a nyugodt légkör, mely lehetőséget biztosít az elmélyült játékra, vagy a koncentrált tanulásra. Ha sikerül minden funkciónak megfelelő helyet találni, akkor gyermekünk biztosan elégedett lesz a szobájával, amit úgy tudunk majd lemérni, ha szeret ott sok időt tölteni.
A berendezést illetően a fenti szempontokat is figyelembe véve, olyan gyerekbútorokat válasszunk, amelyek hosszú időn keresztül képesek a gyermek igényeit kiszolgálni. Jó példái ezeknek az átalakítható bababútorok (például pelenkázóból íróasztal, komód), vagy az olyan fiatalos ruhásszekrények, amelyek felnőttkoráig kísérik a gyermekünket. A gyerekszobában nem kell ragaszkodnunk a lakás többi részén végigvonuló lakberendezési egységességhez, ezen a helyen a merészebb ötleteinket is megvalósíthatjuk. Jó szolgálatot tehet például egy jól kialakított komplett gyerekkuckó, melynek a tetején helyet kap az ágy, alul pedig szekrény, íróasztal vagy csak játszóhely kerül kialakításra. Mivel az igények gyorsan változnak, ezért jól alkalmazkodó bútorok szükségesek, hiszen míg két-háromévesen egy rajzasztal elengedhetetlen kis székkel, addig ezt hat éves kor körül kinövik a gyermekek, és helyére íróasztal kerül. Érdemes megfontolni, hogy elemes bútorcsaládból válasszunk bútorokat, hiszen ilyenkor a gyermek növekedésével ugyanolyan bútorokkal tudjuk kipótolni a meglévőt.
A tárolás az egyik legfontosabb kérdés a gyerekszoba esetében, hiszen nagyon sok tárgy, játék elrejtéséről kell gondoskodnunk. Praktikus, ha mindennek van helye, hiszen így eltüntethető szem előtt, nem kell kerülgetni, mert nem tudjuk hová tenni. Inkább válasszunk zárható szekrényeket, mint nyitott polcokat, ez utóbbiból csak kevesebbet, és törekedjünk rá, hogy azokon mindig rend legyen. Ezzel biztosíthatjuk, hogy a gyerekszoba is átlátható és rendezett benyomást keltsen. Tárolási szempontból praktikus megoldás a különféle komódok alkalmazása, ezekből akár többet is betehetünk a gyerekszobába. A gyerekek könnyen elérik, nem borítják be az egész falfelületet és még tetőtérben is jó megoldás.
Hozzászólások