„A terhesség nem villanykapcsoló, amit tetszés szerint be lehet kapcsolni, amikor valaki elhatározza, hogy itt az ideje egy porontynak” – mondta Dr. Laufer Gábor, nőgyógyász. Mikor eshetünk legkönnyebben teherbe, milyen módszerekkel segíthetjük a fogamzást?
A szakértő azt tanácsolja, hogy ha valaki elhatározza, hogy gyermeket szeretne, legalább egy évet szánjon rá a projektre, várjon türelmesen, és ne rohanjon egy-két sikertelen hónap után szakemberekhez.
Hogyan lehet siettetni a terhességet?
Dr. Laufer Gábor szerint biztos metódus nincs. A módszerek, amelyeket ajánl, a valószínűséget emelik ugyan, de biztos sikert nem garantálnak.
1. Ismerd a ciklusod!Értsd meg, hogy mikor, mi és miért történik! Az átlagos ciklus 28 napos. A menstruáció első napjától számolva a 14. napon a legvalószínűbb a peteérés és kiszabadulás, akkor van a bűvös egy-két nap, amikor a nő termékeny. Vannak nők, akik ezt érzik (két menstruáció között rövid ideig tartó furcsa fájdalom, ami aztán elmúlik, vagy a hüvelyváladék változása – amely nyúlós, tojásfehérjéhez hasonlító állagúvá válik), de vannak, akik nem éreznek semmit. Természetesen a pete kiszabadulása után a legvalószínűbb a teherbe esés. Az is jó ötlet, ha valaki naptárban vezeti a ciklusát.
2. Hőmérőzés: az egyik legismertebb és legmegbízhatatlanabb metódus.
A peteérést egy körülbelül 0,5 fokos hőmérsékletemelkedés jelzi, ami a menstruációig úgy marad, aztán visszaesik az eredeti értékre. A mérést reggel, még az ágyban fekve kell végezni, lehetőleg higanyos hőmérővel, amelyet előző este kell lerázni. (A digitális hőmérők arra jók, hogy lázat jelezzenek, de arra nem, hogy egy-két tizedes eltérést kimutassanak.)
3. Az ovulációs teszt a legjobb!
A legjobb metódus a peteérést jelző (ovulációs) teszt, (általában 5 darab található egy dobozban), amelyet patikákban lehet venni. Hátránya az igen borsos ára...
A tesztet a 12. napon kell elkezdeni használni, naponta egyszer. Amikor jelez (színt változtat vizeletbe mártás után) az attól számított 18-30 órán belül a legmagasabb a teherbe esés valószínűsége (tehát akkor kell szexelni). Innentől kezdve 7-10 napon keresztül minden másnap ajánlott nemi életet élni.
A sperma koncentráltsága függ attól, hogy mennyi ideig nem volt szex. Ideális körülmények között 3-5 napos önmegtartóztatás után a legkoncentráltabb. Akik komolyan próbálkoznak, azok az elvárt ideális 14. nap előtt 3-5 napig nem szexelnek. A 14. nap (vagy amikor a teszt jelzi) után 18-30 órán belül, ezután másnaponként érdemes nemi életet élni.
Tipp: Kismamák kedvelt módszere, hogy a kis tesztcsíkokat hosszában kettévágják, így kétszer annyi tesztből gazdálkodhatnak.
4. Hogyan?
A pozíciók is szerepet játszhatnak a teherbe esésben! A spermának a méhszáj közelébe kell jutnia: létezik gravitáció, ami befolyásolhatja a dolgot, tehát nem járhat rosszul az, aki a közönséges "misszionárius pozícióban" próbálja. Ha valaki plusz növelni akarja ennek a hatékonyságát: tegyen a feneke alá egy párnát.
5. Csak lassan a testtel!
Szex után ne ugorj ki az ágyból, ne rohanj a fürdőszobába! A leghatékonyabb ágyban maradni több órán keresztül, ha mégis ki kell menni, semmiképpen nem szabad irrigálni.
6. A türelem babát terem!
Nem érdemes túl korán terhességi tesztet csinálni. A következő várható menstruáció időpontjáig elvégzett teszt kidobott pénz, hamis reményeket és felesleges izgalmakat okoz.
Dr. Laufer Gábor felhívta a figyelmet arra is, hogy az elhízás egyre több embert érint és mivel sok nő fogamzóképességét befolyásolja a túlsúlya, tervezett terhesség előtt hasznos normális súlyba kerülni. Jó ötlet terhesség előtt napi 1-2 mg folsavat szedni, ez csökkenti bizonyos genetikai hibák valószínűségét.
A nőgyógyász végül még egyszer nyomatékosítja: „Ha valaki peteérést tesztel, hőmérőzik, méhnyak nyákot vizsgál, egyéb fogamzást elősegítő módszereket alkalmaz, sikertelenség esetén mindenképp várjon legalább hat hónapig, mielőtt orvoshoz fordul. Teljesen spontán (minden segítség nélküli) próbálkozás esetén minimum egy évet várjanak a próbálkozók.”
Forrás: dívány.hu
Hozzászólások