A csed, gyed és gyes mellé az utóbbi években még bejött a diplomás gyed, a gyed extra és jövő januártól érkezhet a nagyszülői gyed is. Minden család megpróbálja az anyagilag leginkább előnyös megoldást választani, azonban kézenfekvő lehetőségekkel nem mindig számolnak.
Egy gyerek esetében a legnehezebb döntés, hogy az anya vagy az apa igényelje a gyed-et. Ám egy kistestvér érkezése megbonyolítja a kérdést. ugyanis miután a csed lejárt, a gyermek kétéves koráig még jogosult az anya, ezután pedig csak a gyes jár a gyermek hároméves koráig. (Ha az apa igényli a gyed-et, ő minden esetben legkorábban csak a szülést követő 169. naptól teheti ezt meg.)
Egy gyermek esetén a GYES havi összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével egyenlő, amely jelenleg 28500 forint, melyből levonva a 10 százalék nyugdíjjárulékot nettó 25650 forint marad. Mivel ez az összeg nem túl magas, sokan úgy döntenek, visszamennek dolgozni, vagy amennyiben hamarosan kistestvért is szeretnének, úgy időzítik, hogy nagyjából a gyed lejárta után már ismét szülési szabadságon, vagy cseden/gyeden lehessenek.
Ellátásnak ellátás nem lehet az alapja, tehát az anyuka a második gyermek esetén nem kaphat kevesebb gyed-et, mint az első gyermekkel.
Viszont egyes esetekben akár több is lehet a gyed, illetve gyes mellett befolyó havi összeg. Amennyiben az anyuka már terhes és be tudja jelenteni ennek tényét a munkahelyen, akkor kérheti a fizetés nélküli szabadság - amelyre a gyed alatt bejelentette a munkáltató - megszakítását. Ez után igényelheti a felgyűlt szabadságokat, akár csak egy napot is.
Amelyet sokan nem tudnak, ha az anyát illetve a babát veszélyeztetné, hogy visszaálljon a munkába, nőgyógyász javaslatára a háziorvos kiírhatja 9-es kódon táppénzre, vagy a besorolása "Veszélyeztetett terhesség miatti keresőképtelenség" lesz. Így addig, amíg a második gyermekével nem jár neki csed, táppénzen lehet, és mellette a gyed, vagy a gyes összegét is megkaphatja.
Sok anya nem tud visszamenni a munkahelyére dolgozni, amikor már várja a második gyermekét, és hiába lenne a munka által vagy más okokból veszélyeztetett kategóriába sorolható, mégsem megy el táppénzre a jogosult időszakban. Nem csak a munkavállalók, gyakran a munkáltató sincs tisztában vele, hogy ebben az esetben sem kell lemondani a gyes vagy gyed összegéről.
Az anyák nem egy esetben azért is félnek megszüntetni a fizetés nélküli szabadságot, nehogy a munkáltató felmondjon nekik. Viszont amennyiben a fizetés nélküli szabadság megszüntetésének és a felgyűlt szabadságok kivételének igényét a terhesség tényével egy időben jelentik be hivatalos úton a munkáltató felé, a "védettségük" nem vész el. A munkáltatónak pedig a levél kézhezvételétől 30 napja van eleget tenni a kérésnek.
Hozzászólások