A szülés után 6 hét gyermekágyas időszak következik, amely hagyományosan a tisztulás időszaka. Ezután már nyugodtan lehet házaséletet élni, a fogamzóképesség azonban még nem tér vissza - amit mutat a menstruáció kimaradása is.
A tejelválasztást serkentő prolaktin hormon magas szintje jó természetes fogamzásgátló. Ám fontos tudni, hogy a szoptatás fogamzásgátlásának hatékonysága a szoptatás gyakoriságától függ.
Akkor maximális, ha a baba naponta hatszor, mintegy négy óránként szopik, ez megfelel a legkorszerűbb kombinált fogamzásgátló tabletták hatékonyságának. A ritkuló szoptatással romlik a védekezés hatásfoka is, ugyanis nem az elválasztott tej mennyiségével, hanem a mellbimbót érő mechanikai inger gyakoriságával van összefüggésben. Ma már tudjuk, hogy a tobozmirigy közvetítésével létrejövő reflexes folyamatról van szó. Ez azt jelenti, hogy amikor az anya úgy dönt, hogy szeretné átaludni az éjszakákat, és megpróbálja 4, majd 6 órára ritkítani az etetéseket, hogy közben másra is maradjon ideje, akkor csökkenti természetes fogamzásgátlásának hatásfokát is. Ekkortól válik szükségessé az átgondolt fogamzásgátlás, hiszen az első újbóli peteérés már a jelentkező menstruáció előtt megtörténik.
A kismamák fogamzásgátlásának két alapvető szempontja, hogy a módszer ne csökkentse a tejelválasztást, a másik, hogy ne akadályozza a tervezett további gyermekáldást. Az első szempontból minden olyan módszer elfogadható, amellyel nem jut ösztrogén a szervezetbe, ami gátolná az emlők tejmirigyeinek működését.
A legáltalánosabban elterjedt kombinált hormonális fogamzásgátlókkal ellentétben a minipillek ösztrogént nem, csak progesztineket tartalmaznak. A legkényelmesebb és legcélszerűbb megoldás a kismamáknak tehát ezeknek a tablettáknak az alkalmazása. A hatékonyságot a Pearl-indexszel szokták megadni, melynek értéke a bekövetkezett terhességek száma osztva 100 "asszonyévvel". A minipillek Pearl-indexe 0,5-6,0. Szoptatáskor a szervezet saját fogamzásgátlása és az alkalmazott külső módszer együttesen hat, hatékonyságuk összeadódik. Vagyis a szoptatás alatt nagyon jól lehet védekezni. A minipillek szedésével gyakorlatilag csaknem 100%-os a hatékonyság. Előnye, hogy nincs ösztrogénfüggő kockázata, krónikus betegségek mellett (cukorbetegség) is biztonságosan alkalmazható, véd a kismedencei gyulladásoktól, így lényegében védi a fogamzóképességet is. Sokkal pontosabban kell azonban szedni, mint a kombinált készítményeket, és mivel bevétele után egy órával a leghatékonyabb, nem reggel, hanem este, - mondjuk, a fogmosás alkalmával - kell lenyelni.
Hozzászólások