A baba első foga 6 hónapos kor környékén bújik ki, és legtöbbször a gyermek 2 és fél éves korára mind a 20 tejfog kinő. Az idő, miszerint mikor és milyen sorrendben bújnak ki a fogak, nagyjából megadható, de a folyamatban 1-5 hónap szóródás is lehetséges, nem kell az eltérő időpontoktól megrémülni. Leggyakrabban az alsó, középső metszőfogak bújnak először a felszínre, ezt követik a felső metszők, majd az őrlő- és a szemfogak. A tejfogak maradó fogakra cserélődése általában 6 éves korban kezdődik és nagyjából 14 éves korig tart. A bölcsességfogak előtörése változó, gyakran 18 éves kor után indul meg.
Elsőként a szájüregben az első nagyőrlők jelennek meg (hatosok). Ezek a tejőrlők mögött bújnak ki, ezért a szülők gyakran észre sem veszik őket. Az első maradó őrlőfogak nagyon fontosak, hiszen ezek köré épül a fogív többi része, ezek biztosítják a rágást a fogváltás alatt. Általában a kis első osztályosok mosolyognak fogatlanul, a 8 metszőfog rendszerint 8 éves korig előbújik. Később bújnak ki a kisőrlők, kb. 9-10 éves korban, utána 10-11 évesen előtűnnek a szemfogak is. A hetes fogak kb. 14 éves korban jelennek meg, ebben az esetben azonban nem előzi meg tejfog kihullása az előtörést.
Fogzás (0-2 éves kor)
A babák első fogai nagyjából fél éves korban jelennek meg, de már az ezt megelőző időszakban is figyelmet kell fordítanunk a szájápolásra. Minden étkezés után tisztítsuk meg a csemeténk ínyét, nyelvét. A legjobb módszer erre a célra egy, a mutató ujjunk köré tekert steril, benedvesített gézlap. Ezzel a tisztításon kívül nyugtatjuk is a kicsi ínyét. Ez utóbbi célra illetve a fogzás fájdalmainak enyhítésére kaphatóak a hűthető rágókák. A babarágók speciális kialakításának köszönhetően többfajta rágófelülettel rendelkeznek és nem tartalmaznak semmiféle egészségre káros anyagot. A rágásra egyébként is szüksége van a fejlődő picurnak, az állkapocs megerősödésén túl a pontos harapást is elősegíti. A rágóka nemcsak szájápolási segédeszköz, hanem csörgőként is funkcionál, így egy remek játékot adhatunk a kicsi kezébe.
Egy éves kor körül, mikor már több fog is kibújt, megvehetjük gyermekünk első fogkeféjét. Ebben a korban speciális gyermekfogkefére van szükségük, mely kicsi fejű, puha és lekerekített sörtéjű. A fogkefét 3 havonta érdemes lecserélni, fertőző betegségek után pedig azonnal. Bár a kicsik még nem tudják megmosni a fogukat ebben a korban, azért adjuk a kezébe, hogy megbarátkozzon vele, rágcsálja, megtapasztalja. Időzítsük saját fogmosásunkat olyan időpontra, amikor azt gyermekünk is látja. Ha a szájápolási teendőket vidáman, jókedvvel hajtjuk végre, a baba már egész kiskorában kívánatosnak és kellemesnek fogja tartani a fogápolást. Kezdetben engedjük meg neki, hogy szabadon játsszon a fogkefével, ne szidjuk le, ha rosszul végez egy mozdulatot. Jó pár évnek kell eltelnie, mire képes lesz a helyes technika elsajátítására. Ez nem azt jelenti, hogy ügyetlen lenne, csak a finom mozdulatokat még nem tudják úgy koordinálni, mint a felnőttek. A kicsik 3 éves kor előtt nemigen tudnak öblögetni, így ha lenyelné a fogkrémet, akkor sem kell megijedni, hiszen a babáknak kifejlesztett fogkrémek teljesen ártalmatlanok a szervezetükre. Forrás
Hozzászólások