Az elmúlt években folyamatosan nyíltak meg új intézmények, ennek ellenére sok szülő már meg sem próbálkozik beadni a gyermekét bölcsődébe, tavaly 2879 gyereket utasítottak el férőhely hiányában - derül ki a KSH gyermekek napközbeni ellátásáról szóló kiadványából. Arról nem is beszélve, bőven vannak olyan települések az országban, ahol erre nem is lenne lehetőségük. A KSH adatai szerint az ország 2610 településén élő több mint 70 ezer gyermek számára nem volt helyben elérhető a napközbeni ellátás.
Sokan az elriasztó adatok miatt meg sem próbálják gyermeküket állami intézménybe íratni, esetleg abba a közel 3000 családba tartoznak, akiket már elutasítottak, nekik maradnak a fizetős, családi bölcsődék.
Magyarországon a hagyományos bölcsőde ára kifejezetten olcsó, az OECD 2016-os kiadványa alapján egy kisgyermek napközbeni ellátása a családok nettó jövedelmének csupán 4 százalékát teszi ki, ha önkormányzati intézménybe jár. Összehasonlításképpen az OECD országaiban ez a szám átlag 13, Angliában 34, Írországban 27, Hollandia 20 százalék. Ha azonban magánintézménybe járnak a gyerekek, az azért kifizetett összeg már közelít az OECD országokban tapasztaltakhoz.
A családi bölcsődék (magánbölcsődék) saját maguk határozhatják meg, hogy milyen napi- és étkeztetési díjjal vállalják a gyermekfelügyeletet. Egy 16. kerületi bölcsődébe 6 hónapos kortól várják a gyermekeket, egész napra is akár, ebben az esetben havonta 72 ezer forintot kell fizetni, melyben már az étkezés is benne van. 3 csoporttal működnek, csoportonként 7, összesen 21 gyermek jár hozzájuk.
Egy budai bölcsődében, ahol a legkisebbek már angolul is tanulhatnak, 110 ezer forint körüli összegért gondozzák őket egy hónapban, de cserébe ez az intézmény már a kifejezetten magas minőségű szolgáltatásokat nyújt.
Összességében elmondható, hogy étkezéssel együtt 80 ezer forint alatt nem találunk magánbölcsődét a fővárosban, a felső határt pedig nehéz lenne még csak belőni is.
Az agglomerációban kicsit olcsóbb, Kistarcsán egy hónapig 50 ezer forintért gondozzák a kicsiket, de ebben még nincs benne az étkezés, ami még nagyjából plusz 12 ezer forint. A közeli Veresegyházon is hasonló, 55 ezer forint a térítési díj, plusz étkezés, ám az intézményvezető tájékoztatása szerint már itt sincs szabad hely.
Debrecenben 39 ezer forintot kérnek, plusz az étkezés költségeinek a megtérítését. Miskolcon 38 + 12 ezer forintba kerül a teljes ellátás.
Hozzászólások