A gyermekáldás a legtöbb esetben mindig nagy örömmel és várakozással teli időszakot vetít elénk, melynek végén gyarapodik a család, új jövevény érkezik az otthonunkba. Felkészülünk rá testileg, lelkileg, felújítjuk a lakást, berendezzük a babaszobát, megvásároljuk a babakelengyét és a szükséges dolgokat. A szükséges dolgokat illetően a legtöbben tisztában vagyunk azzal, mi minden vár ránk, ám a munkahelyi, jogi kérdésekkel kapcsolatban felmerülhetnek bennünk kérdések. Mire figyeljünk a munkahelyen, részesülünk-e védelemben a várandósság alatt, ezeknek a kérdéseknek járunk utána írásunkban.
Amikor az Alkotmánybíróság lép közbe…
A Munka Törvénykönyve 2012. júliusi módosítása sok vihart kavart korábban, nem véletlenül, hiszen a módosítás szerint a várandós nő a munkahelyén csak akkor élvezett felmondási védelmet, ha a várandósság tényét vagy lombikprogramban való részvételét a felmondás közlése előtt közölte munkáltatójával. Ezt a rendelkezést sokan és sokféleképpen támadták, végül az Alkotmánybíróság idén májusban alkotmány-ellenesnek minősítette ezt a rendelkezést, és hatályon kívül helyezte – tudtuk meg a Lupovici Ügyvédi Iroda munkatársától. Az új szabályozás szerint a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt várandósság illetve lombikbébi-programban való részvétel első hat hónapja alatt. A jogszabályi szöveg ezután úgy rendelkezik, hogy ezen körülményekre a munkavállaló csak akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót tájékoztatta, vagyis kikerült a szövegből, hogy a „felmondás közlését megelőzően”. Ez nagyon sokban megkönnyíti a várandós nők helyzetét, hiszen a várandósság tényét nem szükséges azonnal bejelenteni a munkahelyen (a várandósság elején, amikor még bármi megtörténhet), hanem elegendő akkor, ha netán felmondanának neki.
Ha a fenti szabályozás ellenére mégis felmondanának a kismamának a várandóssága alatt, akkor a munkáltató köteles megtéríteni a munkaviszony jogellenes megszüntetésével okozott kárt a kismamának. Ekkor a kismama az alábbi dolgokat kérheti:
kérheti a jogviszony helyreállítását
kérhet kártérítést munkaviszony körében elmaradt jövedelem címén
kártérítés helyett kérhet a munkáltatói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeget.
Tesztelhetik-e a kismamát?
Minden munkavállalóval szemben csak olyan nyilatkozat megtétele vagy adat közlése kérhető, amely a személyiségi jogát nem sérti, és lényeges a munkaviszony létesítése, teljesítése vagy megszűnése szempontjából.
A munkavállaló csak olyan alkalmassági vizsgálatra küldhető, amelyet a munkaviszonyra vonatkozóan szabály ír elő, vagy amely munkaviszonyra vonatkozó szabályban előírt jog gyakorlása, kötelezettség teljesítése érdekében szükséges – tudtuk meg az Ügyvédi Irodától.
Figyeld a Babamama.hu-t, illetve Facebook oldalunkat, vagy csatlakozz a Babamama.hu csacsogó csoportjához! Újabban a Google+ oldalon is megtalálsz már bennünket!
Hozzászólások