Felújítás
A legtöbben a baba érkezése előtt kifestik a lakás egészét vagy annak egy részét, de a babaszobát mindenképp kialakítja az érkező csöppség számára. Ma népszerűek a falfestékek és a tapéták, ám ezekkel legyünk óvatosak: a falfestékek és a műanyag bevonatú tapéták is ragasztót és oldószereket tartalmaznak, melyek még a festés vagy tapétázás után hónapokkal is káros anyagokat bocsátanak ki a levegőbe, jelentősen terhelve ezzel a beltéri levegőt, és a kicsi szervezetét. A festés helyett jobb a hagyományos meszelés, hiszen az természetes anyag, emellett jól színezhető, és nincs károsanyag-kibocsátása. Ha ragaszkodunk a tapétához, akkor ne műanyag, hanem textilborítású tapétát válasszunk inkább, hiszen ez utóbbi környezetbarát és ragasztót sem tartalmaz, csupán textilt és cellulózt. Ha mégis falfestékkel festenénk, akkor tegyük azt minél előbb, hogy mire a pici megszületik, addigra minden káros anyag elpárologhasson.
A szőnyegek kiválasztásánál is gondoljunk arra, hogy a legnépszerűbb termékek gyakran műanyag, vagyis szintetikus szálakból állnak, és ezek is sok olyan port bocsátanak a szoba levegőjébe, amely nem igazán egészséges. Próbáljunk természetes alapanyagú szőnyegeket kiválasztani (akár a hagyományosabb és nem annyira esztétikus rongyszőnyeget), és a kompromisszumok megkötésénél az lebegjen a szemünk előtt, hogy a gyermekünk nagyon sok időt fog ezen a szőnyegen tölteni, és ő lesz az, aki a legtöbb szőnyegből származó káros anyagot belélegzi.
A bútorok kiválasztása
A festés utáni következő lépés a gyerekszoba berendezése, amely szintén nagy körültekintést igényel: kerüljük a laminált elemekből készült bútorokat, hiszen ezek asztalosipari hulladékból készülnek, melyhez ragasztót használnak. Ezt érezhetjük is, amikor egy-egy ilyen bútort szerelnek a lakásunkba: a bútorillat ez a csöppet sem egészséges ragasztóból és oldószerekből származik. A gyerekszobában mindenképp kerüljük el, ha lehet. Olcsósága miatt igen népszerűek, ám higgyük el, a befektetés megtérül az egészségünkön. Válasszunk helyettük természetes anyagból, fából készült bútorokat, amelyeknek a felületkezelése sem kifogásolható, például méhviasszal kezelték őket. Hatásuk is melegebb és még egészségesebbek is.
Ügyeljünk arra, hogy a gyerekszobába ne kerüljenek elektronikai berendezések, ha elkerülhetetlen, akkor pedig minél kevesebb. Ezek ugyanis működésük során szintén káros anyagot bocsátanak a szoba levegőjébe, ami ugyancsak veszélyezteti egészségünket.
Törekedjünk rá, hogy sok nagyobb levelű szobanövényt helyezzünk el a lakásba, főleg a gyerekszobába, hiszen kutatások sora mutatta ki, hogy ezek megtisztítják a szoba levegőjét, különösen a nagylevelű fajok alkalmasak erre. Amellett, hogy hasznosak még dekorációs hatásuk sem utolsó.
Végezetül nagyon fontos a gyakori és alapos szellőztetés, mely szintén javíthatja lakásunk és a gyerekszoba levegőjét. Egy dologra kell csupán figyelnünk: téli, szmogos időszakban a szellőztetés minél rövidebb ideig tartson, illetve azokra az órákra tegyük a szellőztetést, amikor jobb a levegő minősége. Ha mindezekre odafigyelünk és betartjuk a fent leírt tanácsokat és tippeket, biztosak lehetünk abban, hogy mindent megtettünk születendő gyermekünk egészséges környezetben való növekedéséért.
Érdekel a téma? Ajánljuk figyelmedbe korábbi írásainkat:
Babaszoba és kellékei
Hogyan rendezd be a babaszobát?
Gyerekszoba Feng Shui
Kétszemélyes gyerekszobák
Duplázd meg a gyerekszoba méretét!
A világ legszebb lányka szobái
Variációk egy témára: Micimackó kuckó
Disney inspirálta gyerekszobák
Bababiztos lakás
Gyermekbiztos kertek
Kövesd Babaszoba mappánkat Facebookon, ahol berendezési ötleteket mutatunk be neked!
Hozzászólások