A főzőlapon a nyeles lábasokat mindig nyéllel befelé fordítsuk, nehogy a kis kíváncsiskodó a nyélbe belekapaszkodjon és lerántsa az edényt.
A főzőlap elé szerelhetünk tűzhelyvédő lapot, ami megakadályozza, hogy a kíváncsiskodó kisgyerek magára rántsa a forró ételt.
Ne hagyjunk semmit a villanytűzhely főzőlapján, gond lehet, ha a gyerkőc elcsavarja a gombokat. Megoldás lehet az is, ha a gombokra védőkupakot, elfordításgátlót teszünk.
Jó, ha a sütőre zárat szerelünk és akkor is zárjuk, ha éppen nincs a sütő bekapcsolva, ugyanis a gyerkőc bármit beletehet és ha nem nézzük meg mielőtt a sütőt bekapcsoljuk előmelegítés céljából, akkor abból könnyen baj lehet, arról nemis beszélve, hogy a kicsi kedvenc játékát is tönkretehetjük.
A hűtőszekrényre, különösen a mélyhűtőre szereljünk fel olyan zárat, amit a kicsi nem tud kinyitni.
Soha ne hagyjunk bedugva elektromos készüléket, mert a gyerek bekapcsolhatja. Különösen a turmixgép veszélyes, ha belenyúl a kicsi. Látja, hogy mi belepakolunk dolgokat és ő csak utánozni szeretne minket…
Konnektorokba tegyünk vakdugót, amit a gyerek nem tud eltávolítani.
A konyhában is nézzük át a fiókokat és rendezzük át a konyhaszekrényt. A kisgyerek számára elérhetetlen magasságba tegyük a nehéz, törékeny, éles, veszélyes tárgyakat. Alul csak azokat hagyjuk, amiknél nem baj, ha kirámolja a gyerek. Ha ez nem megoldható, mert pl. kevés pakolási hely van a konyhaszekrényünkben, akkor szereljünk rá védőzárat.
Különösen a késeket, vágószerszámokat pakoljuk elérhetetlen helyre vagy zárjuk el.
Minden vegyszert, tisztítószert, mosogatószert, mosogatótablettát, alkoholt zárjunk el vagy tegyük biztonságos magasságba, ahol a gyermekünk nem éri el.
Ha csemeténk még kapaszkodva áll fel vagy jár, akkor kis időre mellőzzük az asztalterítő használatát, mert belekapaszkodva magára ránthatja az asztal tartalmát, pl. forró teát, levest, poharat, nehéz tárgyakat.
Az etetőszékbe mindig kössük be és úgy helyezzük el az etetőszéket, hogy a gyermek ne lökhesse el magát pl. asztaltól, faltól. Lehetőleg belekapaszkodni se tudjon semmibe se, amivel elránthatja magát például ajtókilincs.
Találjunk biztonságos helyet a szemetesvödörnek, ahol a gyerkőc nem tud kutatni benne (és megkóstolni a maradékokat…)
Szereljünk füstérzékelőt a konyhába!
Minden óvintézkedés betartása ellenére sem tehetjük meg azt, hogy nem figyelünk oda gyermekünkre! Ameddig a veszélyérzetük nem alakul ki és nem tanulják meg, hogy mi az, ami veszélyt jelenthet számukra, mindig ébernek kell lennünk, soha nem hagyhatjuk őket felügyelet nélkül! Bármennyire is felkészültünk mindenre, mindig akad majd valami veszélyforrás, amire nem gondoltunk. Ezért ez a felsorolás sem lehet teljes, mindent magába foglaló írás.
Hozzászólások